Sık Sorulan Sorular

Burun Eğriliği ve Burundan Nefes Alma Sorunları da Rinoplasti İle Giderilir mi?

Septum deviasyonu olarak bilinen burnun orta kısmında burundan nefes almayı engelleyen veya zorlaştıran eğrilikler, burun deliklerinin yan duvarlarında yer alan konka denilen yapılardaki aşırı büyümeler de rinoplasti ameliyatı (Burun Estetiği) esnasında düzeltilir.

Revizyon rinoplasti – Sekonder rinoplasti nedir?

Daha önce rinoplasti ameliyatı yapılmış ancak görünümü veya fonksiyonu daha mükemmel hale getirmek için ikinci kez buruna ameliyat yapılması işlemidir. Revizyon rinoplasti ameliyatı bir önceki ameliyattan en az 6 ay, hatta 1 yıl sonra yapılmalıdır.

Burun Estetiği ameliyatı sonrası en sık rastlanan komplikasyonlar nelerdir?

Rinoplasti Ameliyatı sonrası erken dönemde kanama, enfeksiyon, burun derisinde dolaşım bozukluğu ve kısmi doku ölümü, dikiş malzemelerine, kullanılan bantlara ve pomatlara karşı allerjik reaksiyon görülebilir. Geç dönemde nadir görülen sorunlardan bazıları burun derisinde uzun süren şişlik ve sertlik, burunda uzun süren uyuşukluk veya ağrıdır. Burun derisinin altında dokunulduğunda hissedilen düzensizlikler olabilir, burun delikleri tam simetrik olmayabilir. Burun görünümü hastanın beklediği gibi olmayabilir.

Burun Düşmesi Nedir?

Burun Estetiği Ameliyatı esnasında burun kıkırdakları olması gerekenden fazla çıkartılmış, burun ucu yeterince desteklenmemiştir, ancak oluşan problem ameliyat sonrası erken dönemde burun derisindeki şişlik nedeniyle fark edilmemiştir. Zaman içerisinde burundaki ödem gerileyip gerçek burun görünümü ortaya çıktıkça burun sırtı ve ucundaki yetersizlik de fark edilir hale gelmektedir.

 

Burun estetiği ameliyatında genel anestezi uygulanır mı?

Burun Estetik Ameliyatları genel anestezi altında yapılmalıdır. Buruna küçük, kısmi müdahaleler lokal anestezi altında yapılabilir.

Burun Estetik Ameliyatları hangi hastahanelerde yapılabilir?

Burun Estetik Ameliyatları tam teşekküllü ve steril ameliyathane ortamında yapılmalıdır.

Rinoplastide Açık tekniğin dezavantajları nelerdir?

-Ameliyat süresi daha uzundur
-Burun ucundaki ödem daha uzun sürer
-Kolumelladaki kesi yerinde iz kalabilir
-Kolumella derisinde dolanım bozukluğu olabilir

Rinoplastide Açık tekniğin avantajları nelerdir?

-Kemik ve kıkırdak yapı doğrudan gözlenir ve daha kesin anatomik tanı konur.
-Her iki el daha rahat kullanılır
-Kanama kontrolü daha iyi yapılır
-Kemik-kıkırdak çatıda daha kontrollü ve kolay değişiklik yapılır
-Kıkırdak yapılara dikişlerle daha iyi ve kontrollü şekil verilebilir
-Spesifik bir deformite için daha fazla alternatif teknik uygulama şansı vardır
-Kıkırdak greftlerine daha az gereksinim duyulur
-Kıkırdak greftleri kullanılacaksa, greftlerin doğru yere konması ve dikişlerle tespit edilmesine olanak tanır

Burun estetiği ameliyat teknikleri nelerdir?

Burun estetiği ameliyatında açık ve kapalı olmak üzere iki teknik kullanılmaktadır.

Burun Estetiğinde daha çok hangi teknik tercih edilmektedir?

Son yıllarda daha tutarlı ve öngörülebilir sonuç almak adına rinoplastide açık teknik daha fazla tercih edilmektedir. Her hasta için, yapılacak işlemin özelliğine ve doktorun tercihine göre kullanılacak teknik belirlenir. Ancak, kullanılan teknik ister kapalı olsun ister açık, cerrahın kullandığı tekniğe olan hâkimiyeti ve deneyimi de bir o kadar önemlidir.

Rinoplastide açık teknik nedir?

Rinoplastide Açık teknikte burun içerisindeki kesilere ek olarak her iki burun deliğinin arasındaki kolumella denilen bölmeye de kesi yapılarak burun derisi yukarıya doğru kaldırılır; burun kıkırdakları ve kemik yapı tamamen ortaya konur.

Rinoplastide kapalı teknik nedir?

Rinoplastide Kapalı teknikte sadece burun içerisinden yapılan kesilerle burun derisi, altındaki kıkırdak ve kemik yapılardan serbestleştirilir ve bu yapılara müdahale edilir.

Prof. Dr. Cengiz Açıkel’e Sorun

İsim Soyisim

E-Posta Adresiniz

Telefon

Dilerseniz Fotoğraf Ekleyin

Mesajınız

Mesajı kontrol ettim, onaylıyorum.

 

 

 

Burun Estetiği Ameliyatından kaç gün sonra normal yaşantıma dönerim?

İlk bir hafta aktif çalışmaması, ağır yük taşımaması, araba kullanmaması önerilir. Evde istirahat ve kısa yürüyüşler tavsiye edilir.
Bir hafta sonra burundaki bazı dikişler alınır. Burun sırtındaki bantlar ve atel değiştirilir.
Hasta ameliyat sonrası ikinci hafta okul, iş ve sosyal yaşamına başlayabilir.
10-14 gün sonra tüm bantlar ve atel alınmış olur.
Bantlar alındığında özellikle burun ucu olmak üzere burun hala şiştir ve bir miktar hissizdir. Doktorun öğreteceği masaj tekniği ödemin azalmasına yardımcı olacaktır.
6 Hafta süre ile gözlük kullanılmaz, burna darbe gelmesi muhtemel sporlardan ve ağır egzersizlerden kaçınılır. Lens kullanımında bir sakınca yoktur.
Burun derisinde renk değişiklikleri ve leke oluşumundan kaçınmak için ilk bir ay burna doğrudan güneş gelmemesine özen gösterilmelidir, yaz aylarında güneş koruyucu kullanılmalıdır.

Burun Estetiği Ameliyatında burun içine tampon konulur mu?

Burun içerisine, yapılan ameliyatın türüne, doktorun tercihine ve hastanın kanama durumuna göre, bazen hiç tampon konmaz. Özellikle septum denilen burnun ortasındaki kısma da müdahale edilmiş ise hem septumu orta hatta tutmak ve içerisine kan toplanmasını engellemek için hem de burnun diğer kısımlarından olan kanamayı kontrol etmek için burun içerisine tampon konur. Konulan tamponun niteliği ve alınma zamanını doktor belirler.

Eskiden burna büyük tamponlar konur ve en az 3 gün tutulurdu. Günümüzde burun fonksiyonlarının bir an önce normale dönmesi için tamponlar 24 saat sonra alınmaktadır. Burundan nefes alımına olanak veren silikon tamponlar da sıklıkla bu amaç için tercih edilmektedir.

Burun Estetik Ameliyatları ne kadar sürer?

Kullanılan tekniğe, yapılacak olan ameliyatın karmaşıklık durumuna göre burun ameliyatı ortalama 1.5-2 saat sürer. Ameliyatın süresinden daha önemlisi cerrahın planladığı değişiklikleri yapması ve ameliyattan yapabileceğinin en iyisini yaptığı duygusu ile çıkması önemlidir.

Estetik Burun Ameliyat Yaşı Nedir?

Burun estetiği ameliyatı genellikle kızlarda 17, erkeklerde 18 yaş ve sonrasında önerilir.

Burun Estetiği Ameliyatı için uygun adayların özellikleri nelerdir?

Burun Estetiği Ameliyatı olacak hastalardan aşağıdaki özelliklere sahip olanlar Burun Estetiği Ameliyatı için uygun adaylardır;

-Ruhsal olarak olgun ve dengeli
-Burnunda belirgin bir şekil bozukluğu var
-Şekil bozukluğu yanında solunum problemi de var
-Beklentileri gerçekçi: mükemmeli aramayan, daha iyi görünüme razı
-Pozitif kişiliği var, iyimser, çevresi ile iyi geçinir