Burun Ucu Estetiği

Estetik ameliyatlar içerisinde önemli bir yeri olan burun ucu estetiği ameliyatı son derece deneyim gerektiren, milimetrik değişiklikler sonucu başarılı bir estetik operasyonun tamamlanmasıyla sonuçlanan işlemler dizisinden oluşmaktadır. Burun ucu ve burnun genel görünümün yüzün genel hatlarıyla orantılı bir şekilde şekillendirilmesiyle ortaya çıkan yeni görünüm, bireyin hayatının bundan sonraki döneminde önemli bir dönüm noktası olarak daima hatırlanır.

Estetik açıdan ideal görünüme sahip burun görünümünde şu özellikler mevcuttur.

– Genel görünüm itibariyle burun ucu, burun sırtı ile (erkeklerde)  aynı hizada olmalı veya (kadınlarda) bir iki milimetre kadar önde  olmalıdır.

– Profil açıdan bakıldığında, burun ucu ile üst dudak arasındaki açı değeri erkeklerde yaklaşık 90 derece, kadınlarda ise bu açı biraz daha fazladır.

– Genel görünüme karşıdan bakıldığında burun ucu, burun sırtının her iki yanından itibaren kaşlardan aşağıya doğru inen hayali estetik hatların arasında kalmalıdır. Normalden geniş ve yayvan burun ucunu daraltmak, bu işlemi yaparken burun kanatlarının yapısını ve solunum fonksiyonlarını bozmamak başarılı bir operasyon adına önemlidir.

– Profil görünümde, burun ucu yüksekliği normalden uzun veya kısa olabilir ve düzeltilmelidir. Burun ucu yüksekliğinin burun uzunluğuna ideal oranı 0.67 civarındadır. Bu orandan uzun olan burun ucunu kısaltmak için kıkırdak yapılarda düzenlemeler yapılırken yüksekliğin düşmesine bağlı olarak burun kanatlarında ve burun deliklerinde oluşan anormallikler de eş zamanlı olarak düzeltilmektedir.

– Burun kanatları normalden geniş ve kalın olabildiği gibi normalden ince ve zayıf olabilmekte, burundan solunum esnasında oluşan negatif basınca direnç gösteremediği için burun deliklerinde kapanma olabilmektedir.

– Operasyon ile birlikte burun deliklerindeki asimetriler düzeltilmekte, normalden küçük veya büyük burun delikleri olan hastaların burun delikleri uygun cerrahi tekniklerle normal sınırlara çekilmektedir.

– Yapılması planlanan burun ucu estetiği ameliyatların da burun ucunun estetik normlara uygun hale getirilmesi için yukarıda bahsedilen faktörler her burun estetiği ameliyatında göz önüne alınmalıdır.

 

tum-sorulariniz-telefon-uzmaninet
Prof. Dr. Cengiz Açıkel’e Sorun

İsim Soyisim

E-Posta Adresiniz

Telefon

Dilerseniz Fotoğraf Ekleyin

Mesajınız

Mesajı kontrol ettim, onaylıyorum.

 

– Burun ucunu örten deri normalden ince olabildiği gibi çoğu zaman normalden daha yağlı ve kalındır. Ameliyat sonrası bu bölgede oluşan ödemin geçmesi ve burun ucunun gerçek görünümünü alması yaklaşık olarak 6 ile 12 ayı bulabilmektedir.

– Güzel ve işlevsel bir burun elde etmek için bazen burun kemiklerine dokunmadan sadece burun ucunun düzeltilmesi yeterli olabilmekte, bu sayede ameliyat sonrası süreç daha kolay seyretmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir