Burun Eti – Konka Tedavisi

Burnumuzda adeta bir reseptör gibi göre yapan, burun içerisinde yer alan iki adet hava tünelinin yan duvarlarında bulunan, burundan alınan havayı nemlendirme, ısısını ayarlama ve yabancı maddeleri tutma gibi görevleri üstlenen yapılara konka adı verilir. Burnun bu yerine getirmekte olduğu bu işlem vücut için son derece önemlidir.

Kimi zaman ise bu yapıların allerjik, mekanik veya bazı hastalıklar sebebiyle normalden fazla büyük olması durumu ise konka hipertrofisi olarak adlandırılır. Tek veya çift taraflı konka hipertrofileri burundan solunumu güçleştirir ve tedavi edilmesi gerekir.

Bu tür problemlerin sebebine şöyle bir göz atıldığında allerjik nedenlere bağlı bir konka büyümesi söz konusu ise tedavi genellikle bazı ilaçların ve spreylerin kullanımı ve yaşam biçimindeki alışkanlıkların değiştirilmesi şeklinde gelişmektedir.

Genellikle septum deviasyonuna eşlik eden ve/veya allerjik olmayan nedenlere bağlı konka büyümeleri farklı yöntemlerle tedavi edilerek hava tünellerinin açık olması sağlanır. Hastanın sağlıklı nefes almasında hava tünellerinin açık olması ve vücudun ihtiyacı olan yeterli havanın bu tüneller aracılığıyla vücuda girişinin sağlaması hayati önem taşımaktadır.

Hastanın doktora başvurması sonucu alınan karar sonucu burun eğriliğinin düzeltilmesi ve/veya estetik burun ameliyatı esnasında varsa mutlaka konka büyümeleri (hipertrofileri) de tedavi edilmelidir. Konka büyümesi tespit edildiği anda doktor tarafından kontrollü tedavi sürecine alınmalıdır.

Büyümüş olan konkaların dışa doğru itilmesi, koter, radyofrekans veya lazer yardımı ile küçültülmesi veya cerrahi olarak konkaların bir kısmının çıkartılması bu amaçla kullanılan yöntemlerdendir. Hangi yöntemin uygulanacağına doktor karar vermektedir. Bu bağlamda hastanın bu durumu öğrenmesi ile tedavi sürecine katkıda bulunması da son derece önemlidir.

tum-sorulariniz-telefon-uzmaninet
Prof. Dr. Cengiz Açıkel’e Sorun

İsim Soyisim

E-Posta Adresiniz

Telefon

Dilerseniz Fotoğraf Ekleyin

Mesajınız

Mesajı kontrol ettim, onaylıyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir