Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Etmeli?

Başarılı bir burun estetik ameliyatı sonrasında en az ameliyat öncesi süreci kadar önemli olan ameliyat sonrası döneme girmiş olacaksınız. Bu süreçte ilk olarak genel sağlık durumu üzerinde olası komplikasyonların oluşmaması veya oluşan komplikasyonların farkında olarak yerinde ve zamanında müdahale edilmesi, tedavi süreci boyunca hayati bir öneme sahiptir. Bu aşamada doktorun önerilerine harfiyen uymak herhangi bir ağrı, sızı duymaksızın bu önerileri dikkat almak ciddi önem taşımaktadır.

Ameliyat sonrası süreçte bazı hastaların doktorun önerilerine yeterince özen göstermemesi ve bunun sonucuna bağlı olarak çeşitli komplikasyonların ortaya çıktığı sıklıkla gözlemlenen durumların başında gelmektedir. Kesinlikle doktorun söyledikler ameliyat sonrası süreç için en dikkat edilmesi gereken durumlar arasında yer almaktadır.

ÖNCELİKLE;

– 38.5 C’ nin üzerinde ateş

– Solunum güçlüğü

– Şiddetli ağrı

– Fazla miktarda açık kırmızı taze kanama

– Ameliyat bölgesinde aşırı şişlik ve kızarıklık gelişmesi

– Aşırı halsizlik hali

– Bilinç durumunda bulanıklık ve aşırı uyku hali

Veya yolunda gitmediğini hissettiğiniz bir şeyler varsa günün hangi saati olursa olsun derhal ameliyatı yapan doktor bilgilendirilmelidir. Herhangi bir nedenle doktora ulaşılamıyor ise ameliyatın yapıldığı kuruluş veya en yakın hastanenin acil servisine başvurulmalıdır.

Pozisyon: Ameliyat edilen bölge kalp seviyesinin üzerinde tutulmalıdır. Bu sayede ilgili bölgedeki toplardamar basıncı düşeceğinden, daha az kanama, şişlik ve morluk oluşacaktır.

Solunum egzersizleri: Ameliyat sonrası ağrı, sızı gibi değişik nedenlerle yeterince derin solunum yapılamaz ise hava yollarında tıkaç oluşumu (atelektazi) ve buna bağlı olarak akciğer enfeksiyonu gelişimi riski söz konusudur. Bu nedenle saat başı en az 3-5 kez tüm akciğeri genişletecek derin nefesler almak gereklidir. Yeterince sıvı alımı bronşlarda tıkaç oluşumunu azaltacak ve önüne geçecektir.

Hareket kısıtlaması: Bu süreçte hal ve hareketlerinize dikkat etmek sağlık bir iyileşme sürecine katkı sağlayacaktır. Bu sebeple zorlayıcı veya risk oluşturan her türlü hareket ve aktiviteden uzak durmak son derece yerinde bir davranış olacaktır.

İlaç Kullanımı: Doktorun önerdiği ilaçlar tavsiye edilen şekilde kullanılmalı, dozlarda keyfi değişikliklere gidilmemelidir. İlaç kullanımına bağlı herhangi bir beklenmedik yan etki gözlendiğinde derhal doktora bilgi verilmelidir.

tum-sorulariniz-telefon-uzmaninet
Prof. Dr. Cengiz Açıkel’e Sorun

İsim Soyisim

E-Posta Adresiniz

Telefon

Dilerseniz Fotoğraf Ekleyin

Mesajınız

Mesajı kontrol ettim, onaylıyorum.

 

 

Beslenme: Ameliyat süreci boyunca kullanılan ilaçların vücuttan rahat atılabilmesi, bacaklarda pıhtı oluşumu riskinin azaltılması, dokuların yeterince dolaşımının sağlanabilmesi için yeterli sıvı alımı önemlidir. Sık tuvalete gitmemek için sıvı alımını kısmak tedavi sonrası süreçte en sık yapılan hatalardandır. Bu süreçte alkolden uzak durulmalı, kanamayı artırabilecek aspirin vb. ilaçlar alınmamalıdır. Ameliyat sonrası dönemde kilo vermeye yönelik çok sıkı diyetler yapılmamalı, dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir.

Sigara: Damarlarda spazma, daralmaya yol açması nedeniyle kan dolaşımının çok önemli olduğu estetik ameliyatlarda sigara doku iyileşmesini son derece olumsuz etkilemektedir. Mümkünse derhal bırakılmalıdır.

Ruhsal değişiklikler: Ameliyat sonrası ilk günlerde geçici olarak ruhsal bir çöküntü yaşamak, ameliyatın başarısı hakkında kaygılar duymak çok normaldir. Bu dönemde çoğu zaman bandajlar, sargılar, ödem vb nedenlerle hedeflenen sonuç henüz ortaya çıkmamıştır. Diğer taraftan görünümde belirgin değişime yol açan estetik ameliyatlar sonrasında ameliyat son derece başarılı olsa dahi yeni görünüme uyum sağlamak ve bu görünümü içselleştirmek zaman almaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir