Burun Estetiği Ameliyatı İçin İdeal Yaş Nedir?

Burun estetiği ameliyatı için en ideal yaş genellikle kızlarda 17, erkeklerde ise 18 yaş ve sonrası olarak önerilir. Ameliyat için 17 ve 18’li yaşların önerilmesinin temel nedeni, burun dokularının gelişimini tamamlayarak yetişkin boyutlarına erişmesi, bunun yanında kişinin ameliyat için gerekli olan yeterli psikolojik çağa ulaşmış olması da önemlidir. Burun estetiği ameliyatı ile yüzünde kalıcı bir değişiklik yapılacak olan kişinin bu değişikliğe bedensel ve ruhsal olarak hazır olması, ameliyattan beklentilerinin gerçekçi olması ve ameliyat sonrası yeni görünümüne kolayca uyum sağlayabilmesi için psikolojik olarak belirli bir olgunluğa ulaşmış olması son derece önemlidir.

Ancak bazı özel durumlarda, bireyin psikolojisini ve sosyal davranışlarına ciddi şekilde etki eden, belirgin burun şekli bozuklukları ve solunum sırasında yaşanan problemler sebebiyle hasta daha erken yaşlarda da tedavi edilebilmektedir.

Daha önce yapılan bir araştırmaya göre, Dr. Chauhan ve arkadaşları yaşları 13-19 arasında değişen, estetik ve fonksiyonel burun problemleri bulunan 30 hastaya rinoplasti ameliyatı uygulamış ve bunun sonucunda izlenen burun şeklindeki ve solunumdaki düzelmenin, hastaların psikolojilerini ve yaşam kalitelerini olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.

(Chauhan N, Warner J, Adamson PA. Adolescent Rhinoplasty: Challenges and Psychosocial and Clinical Outcomes. Aesthetic Plast Surg. 2010 Mar 24.)

tum-sorulariniz-telefon-uzmaninet
Prof. Dr. Cengiz Açıkel’e Sorun

İsim Soyisim

E-Posta Adresiniz

Telefon

Dilerseniz Fotoğraf Ekleyin

Mesajınız

Mesajı kontrol ettim, onaylıyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir